YURT İÇİ ALIŞVERİŞLERDE

DEĞİŞİM

•   Satın aldığım ürünleri değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Memnun kalmadığınız veya herhangi başka bir neden ile değiştirmek istediğiniz ürünler için 30 gün boyunca değişim hakkınız bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak hello@dinofor.com‘a mail ile bize ulaşarak paketinizi ücretsiz kargo ile kapınızdan aldırabilirsiniz ve istediğiniz diğer bir ürün ile değişimini sağlayabilirsiniz.

        Önemli Bilgiler: 

•   Değişimini istediğiniz ürünleri orijinal ambalajında, hasarsız, etiketleri çıkarılmamış ve kullanılmamış olarak güvenli bir şekilde paketleyip göndermeniz gerekmektedir.

•   Kırılacak ürünlerin iade gönderiminde ürünlerin size gelirken ki koruma materyallerini (strafor, balonlu naylon, koli) koruyarak aynı şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kargoda oluşacak hasar sorumluluğu müşteriye aittir. 

•   Ürününüzün değişim koşullarına uygunluğu tarafımızca kontrol edildikten sonra iade işleminin durumu size e-posta ile iletilir.

•   Değişim koşullarına uygun olmaması durumunda ise; ilgili ürün adresinize kargo ile ücretsiz olarak geri gönderilir.

•    Aldığım ürün hasarlı / arızalı çıktı. Ne yapmalıyım?

Eğer www.dinofor.com‘dan aldığınız ürün hasarlı veya arızalı ise 30 gün içinde iade edebilir, paranızı geri alabilirsiniz. Konu ile ilgili olarak hello@dinofor.com‘a mail ile bize ulaşarak paketinizi ücretsiz kargo ile kapınızdan aldırabilirsiniz.

•    Gelen ürünler ile verdiğim sipariş aynı değil. Ne yapmalıyım?

Bu durumda hello@dinofor.com‘a mail ile bize ulaşmanız gerekmektedir. Müşteri hizmetlerimiz konu ile ilgili olarak tarafınıza gerekli bilgi dönüşünü en kısa zamanda sağlayacaktır.

İADE

•   Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Aldığınız ürünlerden herhangi bir sebeple memnun kalmazsanız 14 gün içinde iade edebilir, para iadesi alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hello@dinofor.com ‘a mail adresine konu ile ilgili bir mail atmanız olacaktır. Müşteri servisimiz iade etmek istediğiniz ürünü ücretsiz bir şekilde Aras kargo ile gönderimini sağlayabilir.

        Önemli Bilgiler: 

•   İade edeceğiniz ürünü orijinal faturası ile iade etmek istediğiniz ürünleri orijinal ambalajında, hasarsız, etiketleri çıkarılmamış ve kullanılmamış olarak güvenli bir şekilde paketleyip göndermeniz gerekmektedir.

•   Kırılacak ürünlerin iade gönderiminde ürünlerin size gelirken ki koruma materyallerini (strafor, balonlu naylon, koli) koruyarak aynı şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kargoda oluşacak hasar sorumluluğu müşteriye aittir. 

•   Ürününüzün iade koşullarına uygunluğu tarafımızca kontrol edildikten sonra iade işleminin durumu size e-posta ile iletilir. E-postanıza gönderilen onay mesajından itibaren 3-5 iş günü içinde tutar tarafınıza geri ödenir.

•   İade koşullarına uygun olmaması durumunda ise; ilgili ürün adresinize kargo ile ücretsiz olarak geri gönderilir.

YURT DIŞI ALIŞVERİŞTE

DEĞİŞİM

DİNOFOR’dan sipariş ettiğiniz ürünleri fatura tarihinden itibaren, kullanılmamış olması şartıyla 14 gün içerisinde hiçbir neden belirtmeden değiştirebilirsiniz.
Değişim işlemlerinizin başlatılabilmesi için hello@dinofor.com adresine e-posta ile bilgi vermeniz gerekmektedir. E-posta aracılığıyla size gerekli form ve faturayı ileteceğiz. Bu belgelerin çıktılarını almanız gerekmektedir. Ardından gönderiyi teslim alabilmek adına Fedex sizinle iletişime geçecektir.
Yurt dışı değişim işlemlerinde ürünü gönderirken oluşacak teslimat ücreti ve ekstra vergi ya da gümrük ödemeleri müşteri tarafından karşılanmaktadır. 
Gönderi esnasında zarar gören ya da kaybolan ürünlerden DİNOFOR sorumlu değildir. 
Ürününüz/ürünleriniz tarafımızca teslim alındığında ürünün/ürünlerin değişim koşullarına uygunluğu kontrol edilir ve sonra değişim işleminin durumu size en kısa sürede e-posta ile iletilir. İstediğiniz ürün stoklarımızda mevcut ise 1 iş günü içerisinde size kargo ile ücretsiz olarak gönderilecektir. Ürün stoklarda yok ise ödediğiniz ücret ödeme şeklinize göre hesabınıza geri ödenecektir.
Değişim sadece aynı model ürünlerde ve renk/beden/numara değişikliği şeklinde yapılmaktadır. Farklı bir ürün ile değişim yapılmamaktadır.

İADE


İade işlemlerinizin başlatılabilmesi için hello@dinofor.com adresine e-posta ile bilgi vermeniz gerekmektedir. E-posta aracılığıyla size iade için gerekli formu ve iade amaçlı gönderinin faturasını ileteceğiz. Bu belgelerin çıktılarını almanız gerekmektedir. Ardından gönderiyi teslim alabilmek adına DHL sizinle iletişime geçecektir.
Yurt dışı iadelerde teslimat ücreti ve ekstra vergi ya da gümrük ödemeleri müşteri tarafından karşılanmaktadır. 
İade amaçlı gönderi esnasında zarar gören ya da kaybolan ürünlerden DİNOFOR sorumlu değildir. 

DİNOFOR‘dan sipariş ettiğiniz ürünleri fatura tarihinden itibaren, kullanılmamış olması şartıyla 14 gün içerisinde hiçbir neden belirtmeden iade edebilirsiniz.


Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açıp kontrol edebilirsiniz. Ezilmiş, yırtılmış, açılmış, ıslanmış vb. olan paketlerde beklenmedik bir durum ya da sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayınız, kargo yetkilisine tutanak tutturarak paketin kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlayınız. Bu gibi durumlarda geri iadenin gönderi ücreti tarafımızca karşılanır.
Ekstra vergi ya da gümrük ödemeleri tamamlanmadığı için tarafımıza geri dönen ürünlerin tüm gönderi, vergi ve gümrük ödemeleri müşterinin sorumluluğundadır. Bu gibi durumlarda bahsi geçen ödemeler müşterinin para iadesinden kesilmektedir.

İade kapsamındaki koşullar aşağıdaki gibidir;

  • İade edeceğiniz ürünü orijinal faturası ile iade edeceğiniz ürünü eksiksiz, kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde DİNOFOR’un size belirttiği iade adresine yollamanızı rica ederiz.
  • Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış, kargo koli bandı ile bantlanmış ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Bu şekilde gelen ürünler teslim alındığı haliyle karşı taraf ödemeli olarak geri gönderilecektir.
  • Eğer varsa, ürünün bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Giyim ürünleri kullanılmış ve tadilat yapılmış ise iadeleri kabul edilmemektedir.
  • Hijyenik nedenlerden dolayı iç giyim ürünleri, çorap, mayo gibi ürünlerin iade/değişimleri yapılmamaktadır.

Ürününüz DİNOFOR tarafından teslim alındıktan sonra yukarıda belirtilen iade koşullarına uygunluğu kontrol edilir. İade işleminin onaylanması durumunda, ürün bedeli ödeme şekliniz doğrultusunda tarafınıza geri ödenir ve e-posta yoluyla bilgilendirme yapılır. İade işleminin kargo ücreti para iadenizden kesilecektir.

İade&Değişim Adresi:  AYAZAGA MAH. MIMAR SINAN SK. SEBA OFFICE NO: 21 D IÇ KAPI NO: 16 SARIYER- İSTANBUL / TÜRKİYE